• Home
  • Odia
  • Jobs Near You
  • 2023 ରେ ସାତଟି ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ଧାରା

2023 ରେ ସାତଟି ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ଧାରା

Seven inspiring part time job trends

ବିଶେଷ କରି ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପଥ ଅଟେ। ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତା ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ୱାଦ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଅନୁସରଣ କରି ଆଗାକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କିଛି ଭଲ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ଧାରା ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇପାରେ। 

ଏହି ସୁଯୋଗଗୁଡିକ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଚାକିରି ପରି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ, ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରେ। ଆପଣ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କ୍ୟାରିଅର୍ ପଥ ବିଷୟରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମାର୍ଗ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। 

2020 ପାଇଁ ଏଠାରେ 7 ଟି ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ଧାରା ଅଛି: 

ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ 

ଯେତେବେଳେ କିଛି ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ‘ଫୁଲ୍ ଟାଇମ୍’ ହୋଇଥାଏ ଅନେକେ ସେହି ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦରମା ଦିଆଯାଏ, ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବିନା ଦରମା, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଉପାୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସିଥାଏ, ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଅନେକ ଫୁଲ୍-ଟାଇମ୍ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଆପଣଙ୍କ ରିଜ୍ୟୁମ୍ ଉପରେ ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଖୋଜିବେ। ଆପଣଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ସାଧାରଣ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି, କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକୃତ କୌଶଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ବାଛନ୍ତୁ, ସେଥିରେ ସାଧାରଣ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ସମସ୍ତ ଦକ୍ଷତା ନିର୍ମାଣ ଖେଳର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ। ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ସେହି ଲୋକ ମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି। 

ସିଏ ପିତାମାତା ହୁଅନ୍ତୁ, ବା ପରିବାରର ବନ୍ଧୁ ହୁଅନ୍ତୁ, କିମ୍ବା କେବଳ ଜୀବନରେ ଆପଣ ପରିଚିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହୁଅନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି। ଯେତେ ଅଧିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର ସ୍କୋର ଏବଂ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସେତେ ଅଧିକ ବଢିଥାଏ। ମନେରଖନ୍ତୁ, କେବଳ ଯେହେତୁ କାର୍ଯ୍ୟଟି ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଅଟେ ତାହା ଏହାକୁ କମ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କରେ ନାହିଁ। ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନେ ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଖୋଜୁଥିବା ହେତୁ, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବ ବୟସ୍କ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଲଢୁଛନ୍ତି। 

ରାଇଡ୍ ସେୟାର / ଡ୍ରାଇଭର 

କାର୍ ସେୟାରିଂ, ରାଇଡ୍ ସେୟାରିଂ, ଏବଂ ଡେଲିଭରି ଡ୍ରାଇଭରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ କାମ ଯାହା ସର୍ବଦା ପଦବୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଯଦିଓ ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ସେହି ସ୍ଥାନ ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନିଜର ଫୁଲ୍-ଟାଇମ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ କରିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ଗଠନ ପାଇଁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ। ଏହି ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଶ୍ଵାସନିୟତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁରା କରିବାର କ୍ଷମତାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଥାଏ। 

କୁକୁର ବୁଲେଇବା ବାଲା 

ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ପଶୁପ୍ରେମୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ସୁଯୋଗ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ କୌଣସି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇବା ପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ପଚାରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନେ କୁକୁରକୁ ବୁଲେଇବା ପାଇଁ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଢାନ୍ତୁ। ଅଧିକାଂଶ କୁକୁର ମାଲିକ ଅନ୍ୟ କୁକୁର ମାଲିକମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସେବା ବିଷୟରେ ପରସ୍ପରକୁ ଜଣେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଆପଣ ହୁଏତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେଜଣ ଲୋକ ଏହି ସେବାର ଆବଶ୍ୟକତା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିପରି ଖୋଜିବେ ତାହା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। 

ଫଟୋଗ୍ରାଫର୍ 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ DSLR କ୍ୟାମେରା ଅଛି ଏବଂ ବିସ୍ତାରପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଆଖି ଅଛି, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଉତ୍କୃଷ୍ଟତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବେ। ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ବିଭିନ୍ନ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଆବଶ୍ୟକତା ଖୋଜନ୍ତି ଯେପରିକି ମୁଖ୍ୟଶଟ୍, ନିର୍ବନ୍ଧ ଫଟୋ, ଦୈନନ୍ଦିନ ଫଟୋସୁଟ୍, ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ।  ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପରିବାରର ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଏକ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବନାଇବା। ଏହା ସହିତ, ସ୍ଥାନୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫରମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ଅଟେ। 

ଶିକ୍ଷକ 

ଅଧ୍ୟୟନର ଏଭଳି କିଛି କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି କି ଯାହାକୁ ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରି ନାହାନ୍ତି? ଆଛା, ନିଜର ଜ୍ଞାନ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କୌଶଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏକ ଉତ୍ତମ ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ କାମ ଅଟେ କାରଣ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମୟ ଏବଂ ମଜୁରୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିପାରିବେ। ଆପଣ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ରେ ଯୋଡିବା ବହୁତ ଏକ ଉତ୍ତମ ଅନୁଭୂତି ଅଟେ। 

ବିକ୍ରି ସହଯୋଗୀ 

ବିକ୍ରି ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ଅଭିଜ୍ଞତାରେ ଯୋଡି ପାରିବେ। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ନିଗମରେ ବିକ୍ରି ଆବଶ୍ୟକ, ଏବଂ ଏହି ଦକ୍ଷତା ରହିବା ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ କରିପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବିକ୍ରିର ଇନ୍ ଏବଂ ଆଉଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରି ଲାଗିବା ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନାମ ଅଟେ। ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ଭାଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ପ୍ରକୃତରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥାଏ ଯାହା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଦୁ ହୋଇଥାଏ। 

ପ୍ରଶାସନିକ ସହାୟକ 

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥାପକ ଚାକିରି କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ଦୁନିଆ କ’ଣ ତାହା ବିଷୟରେ ଏକ ଭଲ ଅନୁଭବ ଦେଇଥାଏ। ଜଣେ ସହାୟକ ହେବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଅଫିସ୍ ସ୍ପେସ୍ ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ଏବଂ ଟର୍ନ୍ ବିଷୟରେ ଅନୁଭବ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ବହୁତ ବଡ କଥାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ଆପଣ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ, ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ଅଫିସ୍ କୁ ବୁଝିପାରିବେ ଏବଂ ସ୍ଥାନଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଭାବରେ ଫିଟ୍ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିପାରିବେ। ଆପଣ ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟ କ୍ୟାରିଅର୍ ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ବାଛନ୍ତୁ, ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ମନେରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି! 

EZ ଚାକିରି ଆପ୍ ହେଉଛି ଏକ ମାଗଣା-ବ୍ୟବହାର ଚାକିରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ, ପାର୍ଟ-ଟାଇମ୍ ଏବଂ ଋତୁ ଅନୁସାରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଯୋଡ଼ିଥାଏ। ଆପଣ ଆଜି EZ ଚାକିରି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଚାକିରି ଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଜି ପାରିବେ। 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *