• Home
  • Odia
  • Interview Tips
  • ନଅଟି ସହଜ ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଦୂରରୁ ଯେକୌଣସି ଚାକିରି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସଫଳତା ନିମନ୍ତେ ସହାୟତା କରିବ

ନଅଟି ସହଜ ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଦୂରରୁ ଯେକୌଣସି ଚାକିରି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସଫଳତା ନିମନ୍ତେ ସହାୟତା କରିବ

ନଅଟି ସହଜ ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଦୂରରୁ ଯେକୌଣସି ଚାକିରି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସଫଳତା ନିମନ୍ତେ ସହାୟତା କରିବ

ଚାକିରି-ସନ୍ଧାନ ଯାତ୍ରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଆପଣ କେତେ ଦୂର ଆସିଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ଏହା ଆପଣ କେତେ ଦୂର ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଅଛନ୍ତି ତାହା ଅଟେ । 

ଏକ ନୂତନ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ନିଜର ଏକ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି । ଏହିପରି ଯାତ୍ରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ କେବେବି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆଶା ନ ହରାଇ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ସନ୍ଧାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ । ଆମେ ଏକ ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଛୁ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ନୂତନ ପ୍ରାରମ୍ଭକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସୁଦୂରରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ଉତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ରହିଅଛି । 

1. ଚାକିରି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝନ୍ତୁ 

ଅଧିକାଂଶ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ନୂତନ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବାବେଳେ ଏକ ବହୁତ ଅବ୍ୟସ୍ଥିତ ଉପାୟ କୁ ଆପଣେଇଥାନ୍ତି । ତାହା ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ତଥାପି ପ୍ରକୃତ କାରଣ କାହିଁକି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚାକିରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଚକ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ । ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଛୋଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ, ଆପଣ ପ୍ରଥମ ପରିସ୍ଥିତି ରେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ କେଉଁ ଚାକିରି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝିଛନ୍ତି । 

ଆପଣ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ସେହି ପ୍ରକାରରୁ ନିଜ ମନକୁ ସଫା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ, ଏକ କମ୍ପାନୀର ଏକ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଯାହା ସହିତ ଆପଣ କାମ କରିବାକୁ ଚାହିଁପାରନ୍ତି । ନିଜ ପସନ୍ଦର ଶିଳ୍ପ / ଡୋମେନ୍ ସହିତ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଭୂମିକା କିମ୍ବା ପଦ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ନିଜକୁ ପଚାରନ୍ତୁ । ବିଚାର କରିବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ କେତେକ ବିଷୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ: 

କାର୍ଯ୍ୟର ସ୍ଥାନ 

କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ 

କାର୍ଯ୍ୟର ନିୟମ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ  

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସହିତ ଆଶା କରୁଥିବା ଦରମା  

2. ସକ୍ରିୟ ରୁହନ୍ତୁ 

ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦୃଶ୍ୟମାନତା ପାଇଁ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଚାକିରି ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । 

ଆପଣ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆପଣ ସକ୍ରିୟ ନ ରହିଲେ, ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ଉପାୟ ସାକ୍ଷାତକାର କଲ୍ ନେବା ନିମନ୍ତେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରଖେ । 

ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲ ପ୍ରକାରରେ ଆଗ୍ରହୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ରିଜ୍ୟୁମକୁ ଦେଖି ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ । ଏହି ସକ୍ରିୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏକ ଏଚ ଆର ନିମନ୍ତେ ଆପଣଙ୍କୁ କଲ୍ କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ରିଜ୍ୟୁମ୍ ମାଗିବା ପାଇଁ ଦିନ, ସପ୍ତାହ, ଏବଂ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାକ୍ଷାତକାର କଲ୍ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଇବ । 

3. ଆପଣଙ୍କର ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆକୁ ସଶକ୍ତ କରନ୍ତୁ 

ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ । ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଏକ ସଠିକ୍ ଚିତ୍ର, ରିଜ୍ୟୁମ୍ ର ପ୍ରମୁଖ ଶବ୍ଦ, ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ବୃତ୍ତିଗତ ନେଟୱାର୍କରୁ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଛି । 

ଚାକିରି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ପାଇଁ ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଫେସବୁକରେ ଅଛନ୍ତି, ଏପରି ଗୋଷ୍ଠୀର ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଚାକିରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପାଇପାରିବେ । 

ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଲିଙ୍କଡଇନ୍ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ । 

ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଉଚିତ, ଏକ ଭଲ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଚିତ୍ର ରଖିବା, ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମରୁ କୀୱାର୍ଡ ଲେଖିବା, ନିଯୁକ୍ତିକାରୀ ଏବଂ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିବା, ଖାଲି ପଦ ମାଗିବା, ଚାକିରି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ଅପଡେଟ୍ ଉପରେ ଏକ ଟ୍ୟାବ୍ ରଖିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଗୋପନୀୟତା ସେଟିଂକୁ କୋହଳ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନେ ସେମାନେ ଖୋଜୁଥିବା ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଦେଖିପାରିବେ । 

4. ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଆଶା କୁ ବୁଝନ୍ତୁ 

“ନୂତନ ସାଧାରଣ” ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସତ୍ତ୍ୱେ, ଅଧିକାଂଶ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ସମାନ ଜିନିଷ ଚାହାଁନ୍ତି: ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ । 

ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବୁଝି ପାରିଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଚାକିରି ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାବେଳେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ପୁନଶ୍ଚ, ସମସ୍ତେ ଏବଂ ସବୁକିଛି ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତଥାପି, ଦଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦକତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିପାରିବେ । 

ଯଦି ଆପଣ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଆଶା ବୁଝିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ: 

KPI (କି କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସୂଚକ) ଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଜନ୍ତୁ 

କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ମେଟ୍ରିକ୍ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପରିଚାଳକ ସହିତ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ  

କମ୍ପାନୀ KPI ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଟାସ୍କ ସିଟ୍ କୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରନ୍ତୁ  

ବୈଠକ ସମୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ରେକର୍ଡ କରନ୍ତୁ  

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ, କମ୍ପାନୀର ସାକ୍ଷାତକାରଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ଗଠନକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏହି ପଏଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ । 

5. ଆପଣଙ୍କର ନେଟାର୍କରୁ ସହାୟତା ନିଅନ୍ତୁ 

କେହି ନେଟୱାର୍କ ବିନା ନାହାଁନ୍ତି; ଏପରିକି ଯେଉଁମାନେ ନିକଟରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଟ୍ରେନ୍ କୁ ଧରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ନେଟୱାର୍କରେ ଲୋକମାନେ ସାକ୍ଷାତକାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବାର ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । 

ଆପଣଙ୍କ ନେଟୱାର୍କର ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନର ପ୍ରକାର ଉପରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇପାରିବେ । ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇବେ । 

ଏହା ସର୍ବଦା ସହାୟତା କରିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି । ବଜାରରେ ପ୍ରକୃତ ଧାରା ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ସାକ୍ଷାତକାର ଭୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଦୂର କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ । 

6. ଆରାମଦାୟକ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତୁ 

ଫିଜେଟି ସଂଯୋଗ, ଏକ ଅସ୍ଥିର ୱେବକ୍ୟାମ, କିମ୍ବା ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ରହିଥିବା ଲୋକ – ସାକ୍ଷାତକାର ଚାଲିଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାପ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ହୋଇପାରେ । 

କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ସେହି ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ବାଧିତ କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନଙ୍କୁ ଆପଣ ଅପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରାଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆପଣ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସହଜ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି । ଆପଣ କିପରି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । 

ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରଗୁଡ଼ିକରେ ଆପଣ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ସହଜ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ବୈଷୟିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା । ଆପଣ କଲ୍ ସମୟରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଥରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । 

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ତଥାପି ଅଳ୍ପ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ହୋଇପାରେ । ଆପଣ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସଚ୍ଚୋଟ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ  ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀମାନେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁଝିପାରିବେ । 

7. ସାଉଣ୍ଡ୍ ଡ୍ରପ୍ଡେଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ 

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଏତେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟାକ୍ଷିତ ହେବା ସେମାନେ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତର କାରଣ ଯୋଗୁଁ ନୁହେଁ । ପ୍ରାୟତଃ ଏହା ହୋଇଥାଏ କାରଣ ସେମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥାନ୍ତି । 

ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ, ଅଧିକାଂଶ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଆପଣ ସକରାତ୍ମକ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସକାରାତ୍ମକ ହୁଅନ୍ତୁ । ନିଜର ଏବଂ ବେକାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତାକୁ ଦୂର କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପାୟ । 

8. ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ 

ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କେତେବେଳେ ସମାପ୍ତ କରିବେ । ମନେରଖନ୍ତୁ, ସାକ୍ଷାତକାର ସର୍ବଦା କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ ନଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଅନେକ କଥା କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ସଜାଗ ରହିଥାନ୍ତି । 

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ବହୁତ କିଛି କହିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଉତ୍ତର ସହିତ ଭୁଲ୍ କରୁଛନ୍ତି । ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ରହିବାକୁ: 

କଥାବାର୍ତ୍ତା ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ଷେପରେ ଲେଖନ୍ତୁ  

ଆପଣ ଯାହା ଜାଣିଛନ୍ତି ତାହା ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ  

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଚରାଯାଇ ନଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ 

ଯଦି ଆପଣ କମ୍ ଜାଣିଛନ୍ତି ତେବେ କମ୍ କୁହନ୍ତୁ । 

9. ବିଶ୍ାସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରନ୍ତୁ 

ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏକ ଉଷ୍ମ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସହଜ ଉପାୟ । ସର୍ବଦା ହସ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ହସ ସହିତ ଶେଷ କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ଯଥାସମ୍ଭବ, ହସନ୍ତୁ । 

ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ବିଷୟରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା କେବେ ହେଲେ ବି ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦର୍ଶାଇବ ଯେ ଆପଣ ବିଶ୍ଵାସଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ । 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *