• Home
  • Odia
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ମଜା କରିବାର ଆଠଟି ସୃଜନଶୀଳ ଉପାୟ

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ମଜା କରିବାର ଆଠଟି ସୃଜନଶୀଳ ଉପାୟ

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ମଜା କରିବାର ଆଠଟି ସୃଜନଶୀଳ ଉପାୟ

“ମଜା” ଏବଂ “କାର୍ଯ୍ୟ” ବିପରୀତାବୋଧକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଅଟନ୍ତି  | କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଜା କରିବାର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଯେ “ମଜା ଏବଂ “କାର୍ଯ୍ୟ ସମାନ ବାକ୍ୟରେ ଅଛି | ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ନିୟମିତ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନକୁ ଟାଣ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି | ପ୍ରଥମ ଚିନ୍ତାଧାରା ତୁମର ମନକୁ କ’ଣ ଆସେ ଯତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମ ପଛରେ କାର କବାଟ ବନ୍ଦ କରି ଅଫିସକୁ ଯାଅ? ଚାପ ଆଗରୁ ଅନୁଭବ ହେବ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି କି ? ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ରେ ଟିକିଏ ଭୟ ବଢୁଛି କି? କିମ୍ବା ଆପଣ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ମଜା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ଆପଣ ଟିକିଏ ଖୁସିଅନୁଭବ କରନ୍ତି କି? 

ଶେଷ ଦୃଶ୍ୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀରେ ଆଦର୍ଶ ନୁହେଁ, ଏବଂ ଏହା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି | ଏହାର କାରଣ ବୋଧହୁଏ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପାରମ୍ପାରିକ ଜ୍ଞାନ ଯାହା ଦର୍ଶାଏ: “କାର୍ଯ୍ୟ କୁ ମଜାରେ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | 

ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ କାମ କୁହାଯାଏ” | ତଥାପି, ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କାର୍ଯ୍ୟର ଏହି ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ । 

କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସକାଳେ ଉଠି ସେଦିନ ର ମଜା ବିଷୟ ରେ ଭାବିବା ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେଦିନ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ! ଏହା ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ | କିପରି? କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଜା କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଉପାୟ ସହିତ | ଆପଣଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆଠଟି ଧାରଣା ଦିଆଗଲା | 

ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ 

ସମସ୍ତେ ଖାଆନ୍ତି, ତେଣୁ କାହିଁକି ଏକାଠି ଖାଇପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିପାରିବେ | ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ସ୍ଥାନ, ଏକ ନୂତନ ଖାଦ୍ୟ ଆଇଟମ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିପାରନ୍ତି, କିମ୍ବା ନିଜକୁ କାହା ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇପାରନ୍ତି | ଏକ ଦଳ ଭାବରେ ଖାଇବା ସହକର୍ମୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ | 

ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉତ୍ପାଦକତାକୁ ବଢାଇପାରେ | ଏକପ୍ରକାର ସାମାଜିକପ୍ରଥା ଭାବରେ ଏକାଠି ଖାଇବାର ଏକ ଲମ୍ବା, ପ୍ରାଥମିକ ପରମ୍ପରା ଅଛି | ପୁନର୍ବାର, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉନାହାଁନ୍ତି । 

ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ସଜାନ୍ତୁ 

ଧଳା କାନ୍ଥ, ଧଳା ଛାତ, ଏବଂ ଫିକା ଆଲୋକକୁ କେହି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଠିକ୍? କେବଳ ଏହା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହୋଇଥିବାରୁ, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଏହା ଏକ ବିରକ୍ତିକର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରି ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏକ ସୁନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିବେଶ ଆପଣଙ୍କୁ କାମକୁ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଛାହିତ କରିପାରେ | 

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏତେ ପରିମାଣ ସମୟ ବିତାନ୍ତି, ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହା କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷତ୍ର ର ସଂସ୍କୃତିକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହାକୁ ଚଳାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ  ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ | ବେଳେବେଳେ କାମ ବାହାରେ ବୈଠକ କରିବା ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | 

ହସନ୍ତୁ 

କାର୍ଯ୍ୟ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟବସାୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ଅବଶ୍ୟ ତୁମେ ତୁମର ବୃତ୍ତିଗତତା ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ – କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ତୁମେ ହସି (କିମ୍ବା ଥଟ୍ଟା) ପାରିବ ନାହିଁ | ଖୁସି ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ । 

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଖୁସି ହେବେ  କିମ୍ବା ହସିବେ, ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ଖୁସିସ୍ଥାନ ହେବ | ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏକ ଭଲ ଭାବନା ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ଏକାଗ୍ରତାରେ ବହୁତ ଗଭୀର ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟଥା,  ଶୁଣି ସେମାନେ ଏକ କିକ୍ ପାଇପାରିବେ ସେମାନଙ୍କ ଦିନକୁ ମଜାଳିଆ କରିବା ପାଇଁ | 

ହାସ୍ୟରସ ଭାବନା କରନ୍ତୁ 

ଯଦି ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଜା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାବିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ବୃତ୍ତିଗତ ହେବାର ଅର୍ଥ ସବୁବେଳେ ଗମ୍ଭୀର ହେବା | ଅଫିସରେ ମଜାଳିଆ ଜିନିଷରେ ହସନ୍ତୁ | ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଏକ ମଜାଳିଆ କାହାଣୀ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ କାମକୁ ଏକ ମଜାଳିଆ କ୍ଷାତ୍ର ଭାବରେ ଦେଖିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଅସୀମ ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଖୋଲିବେ | 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଅଫିସ୍ ପରିବେଶ ବହୁତ ମଜାଳିଆ ଏବଂ ଖୋଲା, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ହାନୀକାରକ ନଥିବା ଥଟ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଖେଳିପାରିବେ, ଯେପରିକି କ୍ୱଚିତ ସେମାନଙ୍କ ଡେସ୍କରେ ଏକ ରବର ବୁଢିଆଣୀ ରଖିବା,   | ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ଆଉ ଯେପରି କିଛି ଭୁଲ୍ ବାର୍ତ୍ତା ନ ଯାଏ  | 

ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଖୁସିର ସମୟ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅଂଶ 

ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ବାହାରେ ମଜା କରିପାରିବା. ଠିକ ? କାମ ପରେ ଏକ କାଫେକୁ ଯିବା ମନୋବଳ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ, ଏବଂ ତୁମର ଦଳକୁ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଚାରିପାଖରେ ଏକାଠି କରିବ, ଯାହା କାମ ନୁହେଁ | 

କେବଳ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । 

ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ 

ଯଦି ତୁମେ ଚାହୁଁଛ ଯେ ତୁମର କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ଅଧିକ ମଜାଦାର ହେଉ ତେବେ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ ହେବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କର | ନିଶ୍ଚିତ, ସମସ୍ତେ କାମ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ କାମ ବିଷୟରେ କ୍ରମାଗତ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ତଳକୁ ଖସି ଚାଲି ଯିବେ | 

ଯଦିଓ ଏହା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିପାରେ | ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଏକ ନବସୃଜନ ବିଷୟରେ କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସୁଖର ସ୍ତର ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ମନୋବଳକୁ କେତେ ଉନ୍ନତ କରିବ | 

ପ୍ରତିଦିନ କାହାକୁ ବି ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତୁ 

ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କର ଅତି କମରେ ଜଣେ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦିନକୁ ଏକ ସକରାତ୍ମକତା ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ। 

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ସହକର୍ମୀ ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ସକାଳର ସଭାରେ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ଧାରଣା, କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷତ୍ର ରେ ଆପଣ ରଖିଥିବା ନୂତନ ଚିତ୍ରକୁ ସେମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଅନୁଭବ କରେ, ଠିକ୍? ତେଣୁ ତୁମେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ତୁମେ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସା ପାଇ ଯେପରି ଖୁସି ଅନୁଭବ କର ସେପରି ପ୍ରଶଂସା କରି ମଧ୍ୟ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିବ  

ମଜା କରିବାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ 

ଯଦିଓ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଜା କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିଛି ଅଧ୍ୟୟନଦର୍ଶାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ମଜା କରିବାକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ନିଜକୁ ଦୁଃଖୀ କରିବେ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ପରିବେଶରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ହସିବାକୁ ଚାପ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, ସବୁବେଳେ ଖୁସି ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ଏବଂ “ମଜାଳିଆ” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ପ୍ରକୃତରେ ସବୁବେଳେ ଖୁସି ଦେଖାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଚାପି ହୋଇ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ | 

ଏହା କହିବା ଅର୍ଥ, ଆପଣ ଅଧିକ ମଜା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ଏତେ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି | 

ଏବଂ ଏହା ସହିତ, କହିବାକୁ (ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ) ଆଉ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ବାକି ଅଛି 

“ଆରେ ବସ୍, ଆପଣ ଏହି ପ୍ରକୃତରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଲି” 

ଠିକ ଅଛି, ଦୁଇଟି ଜିନିଷ : ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଅଧିକ ମଜାଦାର କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଆମକୁ କୁହନ୍ତୁ 
support@ezjobs.io ରେ  

ଇଜେଡ୍ ଜବ୍ସ ଆପ୍ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମାଗଣା ଚାକିରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ସ୍ଥାନୀୟ, ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ଏବଂ ଋତୁକାଳୀନ ଚାକିରି ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରେ | ଆପଣ ଆଜି ଇଜେଡଜବ୍ସ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଚାକିରି ଖୋଜି

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *